Intézmény elérhetőségei
Cím: 4080 Hajdúnánás, Perczel M. u. 12
E-mail: hggykozpont@szlgsz.hu
Intézmény vezetője és elérhetősége
Simon Mihály
Tel: 0620/215 0565
Az intézménybe kerülés feltételei:
Ideiglenes hatályú elhelyezés
|
Nevelésbe vétel gyermekvédelmi gyámot rendel ki az erről döntő gyámhatóság |
Azonnali elhelyezés szükségessége merül fel, mert a gyermek felügyelet nélkül marad vagy testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését családi környezete vagy önmaga súlyosan veszélyezteti |
|
Ideiglenes gondozási hely meghatározásával | Ideiglenes hatályú elhelyezést követően |
Közvetlenül nevelésbe vétel, ideiglenes gondozási hely meghatározásával (2. szakaszos eljárással) | |
Közvetlenül nevelésbe vétel, gondozási hely meghatározásával (1. szakaszos eljárással) |
|
Utógondozói ellátás:
Az utógondozói ellátásról a gyámhivatal a fiatal kérelmére dönt, amennyiben létfenntartását önállóan biztosítani nem tudja, közép, vagy felsőfokú tanulmányait nappali tagozaton folytatja, valamint, ha szociális bentlakásos intézményi elhelyezésre vár. Ennek keretében a fiatal felnőtt számára szükség szerint teljes körű ellátást, és az önálló élet megkezdéséhez szükséges személyre szóló tanácsadást, a társadalomba való beilleszkedés elősegítése érdekében segítségnyújtást biztosít az intézményünk lakásotthonaiban, illetve a nevelőszülőknél. |
Szakmai továbbképzések szervezése
Kötelező felkészítő képzések (nevelőszülők képzése)
Fejlesztés, pszichológiai megsegítés
Nyilvántartás
Tájékoztatás
A nevelők, gyermekfelügyelők, nevelőszülők az intézmény szakmai programjának megfelelően tevékenykednek, nevelőszülő tanácsadóink és pszichológusaink és fejlesztőpedagógus segítik munkájukat. A nevelőszülők teljes körű ellátást nyújtanak, családi mintát szolgáltatnak a nevelt gyermekek számára, kiegyensúlyozott fejlődési lehetőséget biztosítva. A nevelőszülői háttér segítségével több ellátott fiatal jut el a szakmaszerzésig, érettségiig, illetve szerez egyetemi diplomát is. Erősen támogatjuk, hogy az adott közoktatási intézmények és települések kulturális, sport és szabadidős tevékenységeiben vegyenek részt a gyermekeink, fiataljaink erősítve integrálódásukat a környezetünkbe. A munkatársak kézműves foglalkozásokkal, sakk, foci edzésekkel, kerékpártúrákkal, segítik kitölteni a szabadidőt, nyáron táboroztatják a gyerekeket. A közösség megtartó, formáló, támogató erejét felhasználva közös célunk a gyermekvédelemben ellátottak számára a lehető legtöbbet kihozni a szakmai és az egyházi megközelítésből. Az újonnan jelentkező nevelőszülőinket a saját keresztény szemléletű képzésünkkel készítjük fel a feladatra. Az első meghatározó feladat volt a lakásotthonok és a nevelőszülői hálózataink számára felkért lelki vezetők (papok , diakónusok,) bevezetése a gyermekvédelembe. A lelki vezetők minden az intézmények által, vagy maguk által szervezett, kezdeményezet programokon kihasználják a lehetőséget, hogy a gyermekekhez, őket nevelőkhöz közelebb kerüljenek, igyekezve olyan igény megteremtését, mely személyes jelenlétükre, tevékenységükre vonatkozik, megalapozva lelki vezetésük kiteljesedését.
Az ellátottaink körében, amelyik korosztálynak már kötelező, a hittant preferáljuk az erkölcstannal szemben. A munkatársaink és nevelőszüleink részérére a mentálhigiénés megsegítés és lelki megújulás, rekreáció lehetőségeinek biztosításaként rendszeresen szervezünk egynapos kirándulásokat lelki vezetők részvételével.
Egyházi jelenlétet tovább erősítő tevékenységeink közül kiemelendők a közös, egész rendszerünknek szervezett egész napos rendezvényeken való részvétel minden évben: nyárbúcsúztató Máriapócson(1000 fő) a Kegytemplom területén, gyereknapok Hajdúdorogi Székesegyház templomkertjében (1000 fő) ahol szabadtéri kézműves, játszó, ügyességi programok mellett, lehetőség van a templomokban szabad bejárásra, kispapokkal közös éneklésre, keresztény tematikájú filmvetítésekre.
Ezen kívül jelentős esemény Szent Lukács Focikupa évente ( ahol nem csak a lelki vezetők, de a püspök atya is focizik a gyerekekkel), részvétel az országos GÖRKAPOCS és Család-csoda rendezvényeken.
Az ellátottak maguk is, illetve nevelő-szüleikkel, vagy munkatársak kíséretével részt vesznek, liturgiákon, egyházi ünnepeken, búcsúkon, zarándoklatokon.
Mára a gyermekvédelmi intézményeink induláskor egyetlen kritériumként megfogalmazott lojalitás kérése az átvett munkatársak, nevelőszülők részéről a fenntartó felé már önszorgalomból, kíváncsiságból, pozitív tapasztalatok szerzése útján meghaladottá vált.