Kápolnát szenteltek hajdúnánási intézményünkben
2024. 09. 06.

„Megszentelésed által tisztítsd meg; hallgasd meg itt mondandó imádságainkat!”

Most már Szent Liturgiát is tarthatnak a hajdúnánási Istenszülő Oltalma Görögkatolikus Szociális Szolgáltató Központ kápolnájában. Ugyanis a szolgáltató központ ellátottjaiban és a lelki vezetőkben már régóta megfogalmazódott az igény arra vonatkozóan, hogy részt vehessenek Szent Liturgián. Erre azonban csak akkor van lehetőség, ha fel van szentelve a kápolna. Görögkatolikus hagyományaink szerint csak hitelesített antimenzionon szabad Liturgiát végezni. Ezt a liturgikus eszközt helyezték el papjaink a hajdúnánási kápolnában szeptember 5-én.

Mi is az az antimenzion?

Görög eredetű szó. Egy finom szövetből készült téglalap alakú kendő, a bizánci szertartásban a Szent Liturgia kelléke. Eredetileg pótolta az oltárt, ezért hordozható oltárnak is nevezik. A rajta levő kép Krisztus keresztről való levételét ábrázolja. A kendő valamelyik szent ereklyéjének egy kis darabját rejti viaszba foglalva. Az ereklyét a püspök helyezi be, ő szenteli meg nagycsütörtökön és pecsétjével is hitelesíti. Összehajtva fekszik az oltáron, kiterítve ráhelyezik a diszkoszt a kenyérrel és a kelyhet a borral.

A képet felirat környezi, ugyanaz, ami a Jézus halotti leplén is szerepel: „Az istenfélő József levevén a fáról a te legtisztább testedet, tiszta gyolcsba göngyölé, és illatos szerekkel ellátva új sírba helyezé.”

A szertartás során a szenteltvízzel való meghintés után felöltöztették az oltárt, felhelyezték rá a hétágú gyertyatartót majd felkerült az antimenzion, vagyis ereklyekendő is.

/uploads/2024/09/image018.jpg

Az Istenszülő Oltalma Görögkatolikus Szociális Szolgáltató Központ

A Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat fenntartásában 2021. július 1-jétől működik az intézmény. A hajdúnánási Fürdő utcai telephely állami tulajdonból került egyházi fenntartásba a szintén helyben működő Magyar utcai épülettel együtt. A Fürdő utcai telephelyen 109 férőhelyen nyújtanak idősek otthona ellátást, szakápolási engedéllyel és főzőkonyhával együtt.
A kápolna kialakítása 2022-ben kezdődött az épületen belül.  A felújítás során elkészült az ikonosztázion állványa és az ikonok, majd az oltár és egyéb berendezések, liturgikus eszközök beszerzésével folytatódott a kápolna kialakítása. A felújítás az EGYH-RKI-20-0004. azonosító számú projektnek köszönhetően valósult meg.
Az aznapi evangéliumi szakasz így szólt:

Mk 7,24-30

 Abban az időben Jézus elindult, és Tírusz és Szidón környékére ment. Itt betért egy házba, és nem akarta, hogy tudjanak róla. De nem maradhatott rejtekben. Hallott felőle egy asszony, akinek a lányát tisztátalan lélek szállta meg, ezért odajött hozzá, és a lába elé borult. Az asszony pogány volt, szírföníciai származású. Kérte, hogy űzze ki a lányából az ördögöt. Jézus ezt mondta neki: „Hadd lakjanak jól előbb a gyermekek; mert nem helyes elvenni a gyerekek kenyerét, és odadobni a kiskutyáknak!” De az válaszul ezt mondta neki: „Igen, Uram, de azért a kiskutyák is esznek az asztal alatt abból, amit a gyerekek elmorzsálnak.” Erre így szólt hozzá: „Amiért ezt mondtad, menj, az ördög elhagyta lányodat!” Amikor hazaért, így találta: az ördög már kiment, a lány pedig az ágyon feküdt.

„Milyen érdekes, hogy a mi Mesterünk, amikor betér valahová, isteni mivoltában szeretne rejtőzködő és titokzatos maradni. Ez az egészen különleges találkozás az Isten fiával azonban ez nem maradhatott titokban” – kezdte tanítását dr. Seszták István. A főhelynök szerint ugyanis bizonyos értelemben az egyháznak mindig az a feladata, hogy azt a titkot, amit az Isten jelenléte, a bennünk és köztünk való isteni jelenlét jelent, ezt ne engedjük, hogy titokban maradjon. Bárhol is élünk, bármilyen szolgálattal is bízott meg minket a Jóisten, elengedhetetlenül fontos, hogy ez a szolgálat segítse, hogy a titok föltáruljon. Hogy amit az Isten ki akar mondani magából, az mások számára is elérhető, hozzáférhető legyen. Mint mondta: legyen ezt a kápolna most már egy olyan fölszentelt hely és egyfajta lehetőség arra, hogy megéljük ezt a misztériumot, tudjuk önmagunk és mások számára is Istent titkát közvetíteni.

/uploads/2024/09/image046.jpg

Lukács Imre parókus szerint nemcsak a központban lakók, de a hajdúnánásiak is gazdagodtak egy liturgikus térrel, amelyben természetesen más felekezetek is megtarthatják a jövőben az imádságos órákat.

Simon Mihály, az intézmény vezetője köszöntőjében megerősítette: alapelvük a minőségi gondoskodáson, megismerésen és tiszteleten alapuló ápolás. Hogy az ellátottak szellemi leépülése, fizikai aktivitásának csökkenése miatt életszínvonaluk ne romoljon. Ehhez megfelelő bánásmódot, szükségleteiknek és állapotuknak megfelelő ellátást, ápolást nyújtanak számukra.  Mint említette: a közös imaórák, majd a jövőben a Szent Liturgiák még közelebb viszik őket együtt – az Istenhez. „Ez áldás számunkra” – jegyezte meg.

/uploads/2024/09/image054.jpg

„Politikusként és emberként is azért dolgoztunk és dolgozunk a jövőben is, hogy minél inkább élhető hely legyen Hajdú-Bihar vármegye és benne Hajdúnánás is.  Azt gondolom, jó döntés született, amikor egyházi kezelésbe adták át ezt az intézményt” – hangoztatta Tasi Sándor, a Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzat alelnöke.

Fontos kérdéseket feszegetett Szólláth Tibor köszöntőjében. „Ma, amikor az általunk ismert keresztény Európának az eresztékei ropognak, recsegnek, és talán mondhatjuk, hogy minősített időket élünk, és lehet, hogy egy generáció múlva teljesen más Európában élnek az utánunk jövők, akkor azt gondolom, hogy reformátusok vagyunk-e, vagy görögkatolikusok, vagy katolikusok, talán ennek kisebb a szerepe. Az a kérdés, hogy hisszük-e Istent, és hisszük-e azt, hogy Jézus Krisztus megszületett, meghalt és feltámadott. És hisszük-e azt a több ezeréves kultúrát, amit gyakorlatilag a teljes jogrendünk, a teljes világ, ami körülvesz bennünket, magában hordoz. Mert a világ változik, és én azt gondolom, hogy ebben a tekintetben ez egy nagy harc, ami körülöttünk folyik.” A polgármester így folytatta: „Ha több a munkás, akkor több az elvégzett munka is. És én ebben a tekintetben így tekintek a görögkatolikus egyházra, ami olyan munkát végez, ami a közösség számára nagyon fontos.”

/uploads/2024/09/image011.jpg

„Fontos nekünk Hajdúnánás, hiszen a Görögkatolikus Egyház mind a szociális ellátás, mind  a gyerekvédelem területén is jelen van a településen” – emelte ki Ungvári Sándor, a Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat Igazgatója köszöntőjében. Visszaemlékezett az intézmény 2021-es átvételére, és hogy azóta milyen sok közös erőfeszítés árán jutottak el odáig, hogy ma itt kápolnát szentelhetnek. Emellett beszámolt azokról az infrastruktúrális fejlesztésekről és tervekről, ami által még korszerűbb körülmények között tudnak majd gondoskodni az ellátottakról.

/uploads/2024/09/u-sanyi.jpg

Köszönetet mondott az intézményvezetőnek és a munkatársaknak az áldozatos munkáért, illetve háláját fejezte ki Monostory Viktória ikonfestőnek és Nagy Sándor asztalos mesternek, akik lehetővé tették, hogy ebből a helységből tényleg egy csodaszép kápolna szülessen.  

Legyen áldás rajta!

 

Szöveg és fotók: Bródi-Szilágyi Ilona

 

 

kapcsolat
a szeretetszolgálat fenntartói irodája

nyitvatartási idő: HÉTFŐTŐL-CSÜTÖRTÖKIG: 7.30 - 16.00 ÓRÁIG, PÉNTEKEN: 7.30 - 13.30 ÓRÁIG
4400 Nyíregyháza, Bocskai u. 26.
42/415-907
kozpont@szlgsz.hu
©2018 www.szentlukacsszeretetszolgalat.hu | adatkezelési tájékoztató
powered by Forweb - Weboldal készítés