A Szent Lukács Napok keretében tartották meg a Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók II. Szakmai Fórumát Máriapócson, ahol a gyermekvédelemben dolgozók életvitelére vonatkozó átvilágítást és annak hatásait elemezték.
A Katolikus Szeretetszolgálat, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az ÁGOTA Közösség ez év áprilisában hozta létre a Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók Fórumát, amelyhez júniusban a Magyarországi Sajátjogú Metropolitai Egyház is csatlakozott. A Fórum célja, hogy összehozza azokat a szervezeteket, akik tenni akarnak intézményeikért és ellátottjaikért, szakmailag fejlődni szeretnének és szívesen tanulnak egymástól szakmai rendezvényeken.
A Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók II. Szakmai Fórumát október 16-án a Szent Lukács Napok keretében Máriapócson tartották meg, amelynek központi témája a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók életvitelére vonatkozó átvilágítás volt.
A Görögkatolikus Metropóliához kapcsolódó egyházi intézményfenntartó szervezetek nappali ellátást, nevelőszülői ellátást, valamint szociális szakellátást biztosítanak országszerte; ezen kívül gyermekvédelmi intézményeket, tanodákat, bölcsődéket, továbbá idősotthonokat, fogyatékos személyek bentlakásos intézményeit, valamint pszichiátriai és szenvedélybeteg otthonokat tartanak fenn. A Fórumra a Görögkatolikus Metropólia három egyházmegyéjéből a gyermekvédelmi szakellátást végző intézmények vezetői, munkatársai kaptak meghívást.
A megjelenteket Ungvári Sándor, a Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat igazgatója és dr. Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye püspöke köszöntötte. Ezt követően dr. Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója, a Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók Fórumának elnöke szólalt fel.
-A kritikusainktól azt kapjuk, hogy mi nem is azt csináljuk, amit mondunk. Ezért sokakban felvetődik a kérdés, hogyha támadás ér minket a nap mint nap alázattal végzett munkánkért, akkor miért csináljuk? A válasz egyszerű: mert feladatunk van.
Mi mindannyian különbözőek vagyunk, de valójában ugyanazért dolgozunk. Azért, hogy a katolikus egyház tanítása szerint segíteni tudjunk kiszolgáltatott embertársainkon: az időseken, a fogyatékkal élőkön, a gyerekeken, akik nem a vér szerinti szüleikkel élhetnek.
A Szakmai Fórum létrehozásával egy országos szakmai érdek- és értékközösséget alkottunk, a Fórum tagjaival pedig cselekvő párbeszédet folytatunk, melynek során a „nehéz” témák, a kényes kérdések is napirendre kerülnek. Napjainkban az egyik legaktuálisabb a gyermekvédelem, a gyermekvédelemben dolgozók életvitelének átvilágítása – hangsúlyozta dr. Vajda Norbert.
A téma avatott szakértőjeként Kothencz János, az ÁGOTA Alapítvány egyik életre hívója tartott előadást a tanácskozás résztvevőinek. Az ÁGOTA, az állami gondoskodásban élő és veszélyeztetett fiatalok támogatását célzó alapítvány, amely negyedszázada munkálkodik az állami gondoskodásban élő gyermekekért.
- Harminc éve nem tapasztaltam a gyermekvédelemben ilyen nehéz időszakot, mint napjainkban.
Ez egy nehéz időszak, de az fontos alapvetés számunkra, hogy egyetlen gyermeket se érjen bántalmazás, akik között már eleve sokan vannak, akik megalázott helyzetben érkeznek a szakellátásba, akiknek szükségük van a törődésre, mert lemondtak rólunk a vér szerinti szüleik. A kialakult méltatlan helyzetre nekünk az az egyetlen válaszunk, hogy megvetjük a lábunkat, szolgálatban maradunk, előre nézünk, nem pedig megsértődünk, és kilépünk a rendszerből, mert szerintem azoktól lesz jó a gyermekvédelmi szakellátás, akik benne maradnak. Mindezeket a gyermekvédelmi ellátórendszerünkben dolgozók mindegyikének elmondtuk, tudatosítottuk bennük - mondta Kothencz János.
A Szakmai Fórumot dr. Seszták István főhelynök atya zárta le, aki örömének adott hangot a tanácskozás megtartásáért, az építő gondolatokért.